Kirjoitin tästä aiheesta maaliskuussa 2015 ja silloinen rahankäyttöni aiheutti aika paljon hämmenystä. Laskin tuolloin, että mulla meni viikossa rahaa ruokaan 494 € ja en edes syönyt ulkona koskaan. Kaikki rahat menivät ruokakauppaan ja myös erikoistuotteisiin, kuten ravintolisiin tai vitamiineihin. Ostin tuolloin pitkälti vain luomua ja paljon lähituotettua luomulihaa, joka on kalliimpaa kuin kaupan tavara. Alla siis silloisen viikon budjetti:
- Pelkästään ruokakauppoihin meni 300 €
- Ekosoppiin 60 €
- Lifeen 101 €
- Fitnesstukkuun 33 €
= 494 €
Edelleen panostan paljon ruokaan ja sen laatuun, mutta olen alkanut myös katsella hintoja hieman tarkemmin. Ennen kävelin kaupassa ja heittelin koriin just sitä mitä halusin, enkä edes katsonut hintalappuja. Saatoin ostaa monta pakettia graavilohta (150 g paketti maksaa yli 4 €!!!) ja nykyään tuo on kyllä mielestäni vähän liian suolainen hinta määrää kohtaan. Ostelin myös mm. katkarapuja, sisäfileepihvejä ja kaikenmaailman erikoiskahveja, joihin sai uppoamaan euron jos toisenkin!

pannulla paistettu graavilohi on kyllä hyvää
Nykyään ostan edelleen laadukasta ruokaa, mutta suunnittelen hieman tarkemmin mitä oikeasti tarvitsen ja mitä tulen syömään. Edelleen mulla menee paljon rahaa vihanneksiin, marjoihin ja tiettyihin erikoistuotteisiin, joista en halua luopua. Monet tuotteethan saisi edullisemmin esim. Lidlistä, mutta kun ei vaan pysty kaikesta joustaa. Käyn silloin tällöin Lidlissä, mutta sen jälkeen joudun kyllä käydä täyttämässä puuttuvat asiat (esim. friggs maissikakut, oatlyn ikaffe, tietyt pakastevihannekset, kahvi, kikhernepasta) toisesta kaupasta. Oon aika tarkka, että mulla on aina kaapissa tietyt jutut, joita syön ja käytän päivittäin. Mulle on tärkeetä, että ruoka mitä syön, on just sitä mitä haluan sen olevan.
No miltäs näyttää budjetti nykyään? Alla on kahden peräkkäisen viikon saldot:
- ruokakauppa: 199 €
- erikoistuotteet (proteiinipatukat, vitamiinit, fitnesstukusta tuotteita) 55 €
= 254 €
- ruokakauppa: 250 €
- erikoistuotteet: 40 €
= 290 €

1. Täytän yleensä lautasen vihersalaatilla (babypinaatti, punamangold,rucolaa, romainesalaattia..)

Seuraavaksi kaadan itse sapuskan salaatin päälle ja lisään päälle kurkkua. (tässä riisinuudeleita, porsaan suikaleita, wokkivihanneksia)

Dietillä ollessa mulla on myös Walden Farmsin kalorittomia kastikkeita käytössä aina välillä!
Kuten huomaatte, rehuja kuluu ihan kivasti ja ne vievät myös oman osansa budjetista. Oon löytänyt hyviä edullisia vihannes-sekoituksia pakastealtaasta ja niitä kuluu aika kivasti. Lisäksi keräkaali on aika edullista myöskin! Ennen ostelin paljon tammenlehtisalaattia ruukussa ja luomulaatuisena, yksi ruukku riitti yhdelle aterialle ja sen yhden pienen ruukun hinta on yli 2 € :D. Valinnoilla voi siis vaikuttaa aika paljon, tinkimättä terveellisyydestä.
Tiedostan, että edelleen kulutan paljon rahaa ruokaan, mutta se on kuitenkin myös tietoinen valinta. Edelleen oon tarkka ettei ruokaa lennä roskiin, eikä hävikkiä synny. Kun on tarkempi ruokavalio käytössä, on helppoa kun tietää tasan tarkkaan paljonko ruokaa tulee tarvitsemaan ja kaikki ylimääräinen jää pois.
Onko muita ruokamonstereita?
instagram: ainorouhiainen
snapchat: ainopaino
Jos haluat tiedon uusista postauksista nopeasti, käy tykkäämässä blogin FB-sivusta TÄÄLLÄ.