Helppoa ja terveellistä arkiruokailua

Moikka! Meillä on muodostunut Even kanssa Torstai-illan perinne. Perinne alkaa sillä, että E hakee mut kotiovelta (:D) ja hurautellaan salille, missä mulla on Bodystep-ohjaus. Me ollaan itseasiassa tutustuttu joskus sitä kautta, että Eve kävi mun jumpissa, stepissä eniten. Nojoo, takaisin asiaan…Jumppailujen jälkeen huristellaan usein Siwaan, missä mulla tapaa olla jonkinlainen paketti odottamassa. En tiedä miksi kaikki paketit tulee aina torstaisin? Sen jälkeen vielä kauppareissulle Citariin kasailemaan molemmille viikonlopun sapuskat. Kaupassa yleensä pyöritään ja huudellaan hyllyjen välistä ”hei ooks nähny täälä on näitä uusia juttuja”.. ” Ooks kokeillu tätä, tää on hyvää”. 

Eilisellä reissulla ostin itselleni uuden wokkipannun ja olihan se pannu otettava heti käyttöön. 

DSC01577

Olen kai joskus maininnut täälläkin, etten ole mikään suuri riisifani. Eilen tuli kuitenkin ostettua pitkästä aikaa täysjyväriisiä ja valmistin siitä, broilerin fileesuikaleista, katkaravuista, vihanneksista, cashewpähkinöistä ja kevyt kookosmaidosta herkullisen wokin. Käytän melko paljon kookosta ruuanlaitossa ja nyt kokeilin tuota kevyt versiota, jossa on vain 50 kcal/100ml. Maussa en huomannut juurikaan eroa normaaliin verrattuna, tapaan muutenkin maustaa ruuat aika huolella. Lempimausteitani ovat Santa Marian mausteseokset. Olen muuten kirjoitellut mausteista ja niiden käytöstä enemmänkin täällä.

DSC01576

Tuo wokkipannu oli todella kätevä, sillä siihen ei tarvinnut käyttää lainkaan rasvaa paistamiseen.  En tapaa muutenkaan käyttää, mutta vanhassa pannussa pinta alkaa olla sen verran kulunut, että ruuan paistaminen ei ole enää ihan yhtä sujuvaa kuin ennen. 🙂

DSC01581

Suosittelen tekemään suuria annoksia ruokaa kerralla, jolloin ruokaa voi säilyttää tai ottaa evääksi mukaan seuraavalle päivälle. Mun mielestä on niin luksusta tulla illalla treenien jälkeen kotiin, kun täytyy vain heittää lautanen mikroon ja painua suihkuun. Ruoka on valmista ja suuri nälkä ei kerkee edes iskeä, jolloin ruoka-annoksiakin on helpompi kontrolloida. Kannattaa siis tehdä asiat itselle mahdollisimman helpoksi. 🙂

DSC01584 DSC01583 DSC01582Lautasella on siis ihan perus riisiä ja kanaa, eikä siihen tarvita kuin pieni lisäjuttu (tässä tapauksessa kookos ja cashew + mausteet) ja maku on heti hieman normaalista poikkeava.

Tein eilen/tänään aivan mielettömän mahtavan terveysherkkureseptin! En malta odottaa, että pääsen julkaisemaan sen täällä. Pienestä voi ihminen tulla iloiseksi. Näin nimittäin koko yön kaikenmaailman unia tästä kakustani…

DSC01603Kakusta lisää myöhemmin, sillä nyt on aika lähteä tekemään pepputreeniä ja sen päälle kokeillaan mun uutta palautumisjuomaa. Aika pöllöä, että haluaa mennä treenaamaan, jotta pääsee testaamaan uutta palaria. 😀 Kerron sitten tästäkin lisää, kunhan olen ensin maistanut itse! 

one-recovery-chocolate 


11 Responses to “Helppoa ja terveellistä arkiruokailua”

  1. Liisa sanoo:

    Oih toi kakku <3 En malta odottaa reseptiä! 🙂

  2. Eve sanoo:

    Haha, pummi jäi jo kiinni, nyt ei pysy enää mikään salassa 😀

    Kakku oli kuitenki aivan täydellistä <3 ja palariki hyvää! Näillä elää taas ens torstaihin asti 😉

  3. Tiitii sanoo:

    Näitkö että Monna oli kirjoittanut susta sen blogiin? Mitä ajattelet tästä?
    Mun mielestä sulla on ihana blogi ja näytät hyvää esimerkkiä! 🙂

    • ainor sanoo:

      En tunne henkilöä tai lue blogia, mutta joo, mulle linkattiin se teksti jo aiemmin. Noh, en taida lähteä spekuloimaan tätä asiaa sen kummemmin, kaikkia ei voi miellyttää. Itse en alentuisi mollaamaan toista, tuntematonta henkilöä julkisesti tuhansien ihmisten edessä (kuten itse mainitsi), sen perusteella mitä on muutamasta postauksesta lukenut.

      Kiitos 🙂

  4. Anu sanoo:

    Nyt muuten semmosta terveysruokaa, jolle tämänkin skeptisti sanois, että Jawohl! 😀

    p.s. jos oikeesti tietää kuka on ja missä mennään, ei oo tarve arvostella muita. Siitä oot Pitbulli hyvä esimerkki. 🙂 <3

    • ainor sanoo:

      Mä niin joskus kokkaan sulle vielä Anu 😀
      Kiitos paljon näistä sanoista <3 🙂

  5. Johanna sanoo:

    Tsemppiä Aino aktiivisen ja energisen mallin antamisesta! Alkaa jopa naurattaan kun nykyään salilla tsemppimielikuvani on, että jaksaisinko jos Aino käskyttäisi vieressä… Kyllä!!

  6. Mia sanoo:

    Heippa taas!

    Mä haluaisin kysyä, että osaatko suositella, mitä kannattaisi treenin yhteydessä juoda, jos treenaa aikaisin aamulla eikä ehdi juuri syödä ennen sitä? Vai pitääkö vaan herätä aiemmin, että ehtii syödä? 🙂

    Kiitos!

    • ainor sanoo:

      Hei! Itse syön aina ennen treeniä aamullakin, mutta toiset haluavat treenata tyhjällä vatsalla. Riippuu hieman myös siitä mitä treenaa… Jos ruoka ei uppoa niin jostain aminohappojuomasta voisi saada pientä energiaa. 🙂

Kommentoi