Palasin justiin kotiin pieneltä minilomalta. Ne jotka seuraa mun snappia (ainopaino) eivät voineet välttyä näkemästä missä eilinen yö vietettiin, sori spämmäys!
Eilisien aamujumppien jälkeen heitettiin kimpsut ja kampsut autoon ja startattiin kohti Tamperetta. Indiedays-yhteistyön myötä mulle tarjoutui mahdollisuus yöpyä veloituksetta uudessa Holiday Inn Tampere – Central Stationista ja päätettiin käyttää se pieneen shoppailu/juhlimisreissuun kamujen kanssa.
Automatka meni musiikkia luukutellessa tosi nopeesti ja hotelliin saapuessa yllätyttiin sen raikkaasta ilmeestä. Holiday Inn Central Station onkin syyskuun alussa avattu hotelli. Se on loistavien kulkuyhteyksien varrella ihan keskustassa. Huoneet ovat moderneja ja hotellin aula noudattaa uudenlaista Open Lobby -konseptia! Saatiin seitsemännestä kerroksesta kätevästi kaksi huonetta väliovella, joten pysyttiin tiivisti yhdessä koko vuorokauden ajan.
Saapumisen jälkeen käytiin syömässä ja pyörittiin hetki kaupoilla, mutta tällä kertaa ei kyllä tarttunu mukaan mitään muuta kuin irtoripset ja liima, haha. Ihan hyvä lompakon kannalta myös, oon yrittänyt viime aikoina pistää noita nyörejä vähän tiukemmalle, kun oon niin huono raha-asioissa ja säästämisessä ylipäätään. Kaupunkikierroksen jälkeen palattiin hotellille chillaamaan ja alettiin valmistautua iltaan. Mun mielestä näissä illanvietoissa hauskin osa on aina se kun istutaan porukalla, on aikaa jutella ja kuunnella hyvää musaa. Eilisen illan hitiksi nousi J. Karjalaisen ”mennyt mies”.
Käytiin toki pyörähtämässä myös Tampereen yöelämässä, mutta visiitti jäi aika lyhyeksi, koska nälkä iski jälleen. Palattiin hotellille ja nukuttiin ihanan pehmeissä sängyissä sikeet unet. Sängyssä oli kaksi erilaista jättityynyä, joista pystyi valita mieleisensä. Mulla on kotona ihan paras tyyny ja harvoin löytää muualta vertaistaan, mutta nyt tuli nukuttua lähes yhtä hyvin kuin omassa pedissä. Aamulla odottikin sitten reissun kohokohta, eli aamiainen..
Tarjolla oli tietysti myös mustaa makkaraa, josta pidän tosi paljon. Ei tuu kovin usein syötyä kylläkään, mutta pitihän sitä vähän herkutella kun oli mahdollisuus. Aamiainen oli muutenkin tosi monipuolinen ja hyvä! Ruokailun jälkeen lähdettiin ajelemaan takas Vaasaan ja nyt onkin kivasti päivää jäljellä vielä. Ajattelinkin ruveta leipomaan kohta ja sen jälkeen relailla sohvalla loppuillan!
Mukavaa sunnuntaita!
Kuvat: Riikka
hotelli aamiaiset on parhautta! jotenki se fiilis siellä!
Missä baarissa kävitte? Ite ollaan kans ens kuussa menossa kyseiseen hotlaan ja kyllä taas odottaa enemmän innoissaan reissua :Date
Käytiin piipahtamassa Ilonassa ja sitten jossain pienemmässä pubissa, tais olla ukko nooa tms
Näin on. Hyvä kun malttaa hotellissa nukkua, kun odottaa niin paljon aamiaista . Se tunnelma ja se tarjonta… nam.
Hauskaa että muidenkin mielestä hotelliaamiainen on aina reissun kohokohta… :’D Kivaa että Tampere kohteli hyvin <3