Hei! En ole kovinkaan paljoa kirjoitellut omista Personal Trainer asiakkaista tai koko työstä yleensäkkään. Nyt mun on kuitenkin pakko jakaa erään asiakkaan tarina lyhyesti. Asiakkaani haluaa pysyä anonyyminä, sen vuoksi en voi laittaa kuvia mutta faktaa löytyy paperilta senkin edestä 🙂 (olen pyyhkinyt osan allaolevien kuvien tiedoista pois)
Tapasimme ensimmäisen kerran viime vuoden helmikuussa jolloin hän päätti ottaa kuukauden PT-paketin 🙂
Asiakkaani oli käynyt salillamme puolisen vuotta ennen kuin aloitimme yhteiset treenit. Hän oli ollut ylipainoinen pitkään, mutta saanut tuloksia jo itsekseen tämän puolen vuoden aikana! Tavatessamme ensimmäisen kerran hän kertoi että koki tarvitsevansa lisätsemppiä ja neuvoja treenaamiseen sekä ruokavalioon.
Suunnitelin hänelle saliohjelmat, treenisuunnitelman sekä ravinto-ohjelman. Nämä kuuluvat aina jokaiseen pakettiin paketin pituudesta huolimatta.
Huomasin heti että tämä asiakas on tunnolinen ja tekee kaiken kuten pitää. Tuloksia alkoi tulla nopeaan; asiakkaani kutistui silmissä ja voimaa sekä kuntoa tuli jatkuvasti lisää. Nykyään hän treenaa salilla aikalailla samoilla tai jopa suuremmilla painoilla kuin minä itse 😀
PT-paketti piteni kuukaudesta kolmeen, sen jälkeen kuuteen ja nyt olemme treenanneet yhdessä jo vuoden verran. =)
Allaolevissa kehonkoostumuslapuissa näkyy muutos:
Ensimmäinen vasemmalta on otettu kesällä 2012: Rasvaprosentti: 42%, lihasmassa: 48kg, kehon ikä: 60v
Keskimmäinen lokakuussa 2012: Rasva%: 30,8%, lihasmassa: 56kg, kehon ikä: 40v
Oikeanpuolimmainen on uusin ja se on otettu helmikuussa 2013: Rasvaprosentti 25,8%, lihasmassa: 60,6 kg, kehon ikä: 30v
![]() |
| Kyseessä on keski-ikäinen nainen. Huom. laitteemme antaa jostain syystä väärän päivämäärän jonka vuoksi päiväykset lapuissa ovat väärät 🙂 |



Tämmöset tositarinat on kyllä upeita!! Kuka vaan pystyy kunhan pääkopassa tapahtuu se muutos 🙂
Aika huikee tuo kropan iän muutos:) näillä kyllä saa itsellensä lisämotivaatiota että kyllä siihen itsekkin pystyy!
Mulla olis sulle kysymys! Oon ollut 9 päivää kuumeessa ja sain tietää tänään viruksen olevan syynä. Tänään lämpöä ollut vain 37 ja allakin ollut. Mulla on ens maanantaille varattu pt aika ja pidän loppuviikon taukoa. Pitäisikö pt aikaa siirtää, koska se on eka reeni kuumelun jälkeen? Tää on siis sillä varauksella ettei kuume enää nouse 😀 kiitos!
Kannattaa ehkä kysyä omalta PT:ltäsi neuvoja =) Hän tietänee paremmin mitä treeniä on sinulle suunnitellut ja osaa varmasti kertoa pystytkö treenata.
låter bra, intressant, säkert lyckas man om man har dig som PT! säkert roligt och jobbigt!;)
Vi har samma maskin på Elixia o ha gjort mycket sånhäna test! Vad supercoolt att se hur du har kunnat hjälpa din kund. Kollade själv snabbt hur mycket MERA kalorier hon kan äta (BMR) nu när hon väger mindre! Så tuffa grejer sånhäna. Åh vad jag skulle vilja veta vikten ännu för att kunna jämföra… Men grattis till både dig som PT och till din kund. x Steffi
Kiitos Steffi :)Se on kyllä aivan loistavaa että saa syödä enemmän vaikka laihtuu =) Painoa en viitsinyt jättää näkyviin, mutta sitä on pudonnut reilut 30kg 🙂