Kävin siis tänään testaamassa Jennin hapenottokyvyn (VO2max) sekä samalla saatiin tietoon hänen syke-alueet. (peruskestävyys,vauhtikestävyys,maksimikestävyys)
Testi tehdään polkemalla kuntopyörää niin kauan että on ihan piipussa, pyörän watit eli vastus nousee 2 minuutin välein ja henkilön on pidettävä tietty tahti yllä niin kauan ettei enää pysy tahdin mukana. Testejä voi tehdä useilla kuntosaleilla ja se sopii urheilijoiden/kuntoilijoiden kestävyyskunnon seuraamiseen.
Aiheesta kiinnostuneet voivat lukea enemmän esim täältä: http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01038
Aamun salitreeni meni mukavasti! Kiva tehdä vähän erillaista jumppaa välillä. Juoksin reippaasti 15minuuttia matolla että sain hieman lämpöä kehoon. Tein ylävartalotreenin; rinta,selkä,hauis,ojentaja, vatsa + muutaman kahvakuulaliikkeen. Kesto noin 1h 15 min.
Nyt on yläpelti ihan hyytynyt! Illalla olisikin sitten jalkapainotteisempi Bodystep tunti vielä.
![]() |
| huomenta 🙂 |



Mulla oli IHAN sama outfitti eilen 😀 hyvä että et ollut ladylla eilen 😉 oltais oltu kaksoset 😀
Aijaa, no sulla on sitten hyvä maku 🙂
Missä tuollaisen testin voisi itselleen teettää?
Asutko vaasassa? –> LadyLine ta WSC. jos asut muualla niin varmaan googlailemalla löytyy 🙂
Jes, asun Vaasassa. Pitääpä kysellä gymillä, kun sielä seuraavan kerran vierailen 🙂