Kehon hallitsija-aineet eli hormonit ovat jollain tavalla mystinen juttu. Ne vaikuttavat oikeastaan kaikkeen kehon toimintaan, niin hyvässä kuin pahassa. Hormonien tavoite on pitää yllä kehon tasapainotilaa eli homeostaasia. Hormonien puute tai liikatoiminta voi luonnolisesti horjuttaa tasapainotilaa, jolloin hormonit pyrkivät korjaamaan tasapainoa. Hormonien toimintaan vaikuttaa moni asia, mutta tässäkin asiassa tärkeä rooli on ruokavaliolla ja liikkumistottumuksilla. Hormonit toimivat yhdessä hermoston kanssa ja meidän elimistö onkin kuin palapeli, jonka palaset vaikuttavat toisiinsa, kun yksi pala puuttuu, ei kokonaisuus ole kunnossa. Väsymys, masennus, mielialan vaihtelut, aineenvaihdunnan häiriöt sekä iho-ongelmat voivat johtua, ja usein johtuvatkin hormonitoiminnan epätasapainosta. Myös kipujen ja särkyjen taustalta saattaa löytyä häiriö hormonitoiminnassa.
Mainitsin, että ravinnolla on suuri merkitys, etenkin monipuolinen ravintorikas ruoka on oleellisessa osassa, sillä vitamiinien ja kivennäisaineiden puutokset kehossa voivat aiheuttaa hormonitoiminnan heilahteluja. D-vitamiinin puutos voi aiheuttaa masennusta, uupumusta ja väsymystä. Kuinka moni kärsii siitä nyt? Kuinka moni syö D-vitamiinia lisäravinteena? Jos vastasit kyllä ja ei, niin suosittelen lämpimästi hakemaan purkin tätä vitamiinia ja täyttämään D-vitamiinivarastot, sillä ravinnosta on melkein mahdotonta saada riittävästi D-vitamiinia.
Syy miksi lähdin kirjoittamaan tästä aiheesta, on meille naisille tuttu tila, eli PMS, joka johtuu sekin hormonitoiminnasta. PMS-oireiden taustalla olevat syyt ovat hormonaalisia ja liittyvät kuukautiskiertoon vaikuttavien estrogeenin ja progesteronin tasapainon heilahteluihin. Koin nimittäin juuri viime viikolla tämän maailman paskimman vaivan. Viime viikko oli suoraan sanottuna ihan hirveä. Koko eläminen oli yhtä taistelua kun ei olis jaksanut mitään. Tuntuu, että olen ihan eri ihminen kun PMS-oireet ilmestyvät. Mieli on maassa, ei huvita eikä kiinnosta. Huvittais vaan syödä kaikkea epäterveellistä, etenkin makeaa.
Tällä viikolla taas täysin eri fiilis. Ollaan me naiset outoja kapistuksia. 😀 Mulla on välillä kausia kun ei ole minkäänlaisia oireita ja välillä taas hetkellisesti PMS-oireet ilmestyvät. Kausina, jolloin syön erityisen puhtaasti ja vältän sokeria, en kärsi PMS-oireista lainkaan. Onnekseni näitä huonompia kausia tulee vain hyvin harvoin. Olen ollut melko stressaantunut viime aikoina ja viikonloppuisin syömiset eivät ole menneet ihan putkeen ja siinäpä sitten tulos. Itse saa kärsiä omasta tyhmyydestä. 😉

Eilen oikein himoitsin ravintorikasta ruokaa! Parsakaalimuusi ei petä. Samoin kuin smoothiessa, muusin muodossa ravinteet imeytyvät paremmin.
Hormonitasapaino vaikuttaa myös painonpudotukseen ja painonhallintaan. Myös se, mihin rasva kerääntyy on yhteydessä hormoneihin ja niiden toimintaan:
Selkään lapojen alueelle:
Insuliini. Mitä enemmän rasvaa, sitä huonommin keho sietää hiilihydraatteja. Riski sairastua kakkostyypin diabetekseen sekä sydän- ja verisuonitauteihin.
Kylkiin:
Kilpirauhashormonit. Paksu ihopoimu kielii kilpirauhasen toiminnan heikentymisestä. Aineenvaihdunta on hidastunut ja rasva kertyy helposti koko kehoon, etenkin keskivartaloon.
Jenkkakahvoiksi:
Insuliini. Rasvan kertyminen lonkkien sivuun viittaa hiilihydraattien liikasaantiin. Tosin insuliinin epätasapaino kerää rasvaa joka puolelle kehoa.
Navan seudulle:
Kortisoli. Pitkään jatkunut stressi näkyy vatsalla, kun kortisolia erittyy liikaa. Tämä hidastaa rasvanpolttoa koko kehossa. Vatsarasvaan vaikuttavat myös liika insuliini, vähäinen kasvuhormoni ja kilpirauhasen häiriöt.
Polviin tai pohkeisiin:
Kasvuhormoni. Alhainen kasvuhormonitaso kertoo usein huonosta unesta.
Reisiin:
Naishormonit. Paksu rasvakerros heijastaa naishormonien epätasapainoa. Myös kehon ulkopuolelta tulevien xenoestrogeenien määrä lisää rasvan kertymistä.
LÄHDE: Kaisa Jaakkola: Hormonidieetti, Tammi 2011
Toinen naiseuteen liittyvä asia on e-pillerit ja muut hormonaaliset ehkäisyt. Tämä olisikin jo ihan oma asiansa kirjoitettavaksi, mutta lyhyesti sanottuna itse en missään nimessä halua tunkea ylimääräisiä hormoneja kehooni. Kyseiset pillerit voivat aiheuttaa mm. niitä samoja mielialan vaihteluita, itku- ja raivokohtauskia, painonnousua, ihon kunnon muutoksia, väsymystä jne jne.. Jo ajatus siitä, että tällaiset asiat voivat olla mahdollisia pistää miettimään koko pillerien käytön järkevyyttä.
Elämäntavat ja se mitä suusta laittaa alas, vaikuttaa siis paljon myös kehon toimintaan ja omaan mielialaan. Stressi ja huonosti nukutut yöt voivat aiheuttaa paljonkin pahaa hormonitoiminnalle. Liika sokerin puputtaminen keräännyttää taas kiloja niin vyötärölle kuin jenkkoihin. Yleensä stressaantunut ihminen nukkuu huonosti ja hakee sen vuoksi lisäenergiaa suklaasta, karkeista ja muusta sokerista, jolloin soppa on valmis. Huonot tavat ruokkivat toisiaan, jolloin ongelmat kasvavat entisestään. Aina negatiivinen ja kiukkuinen ihminen ei siis välttämättä ole luonnostaan sellainen, vaan oloon voi heijastua ne kuuluisat elämäntavat. Oletteko huomanneet, että usein terveellisiä elämäntapoja noudattavat ja liikuntaa harrastavat ihmiset ovat positiivisia tapauksia? Näillä on siis ihan oikeasti merkitystä, jonka vuoksi myös sen oman hyvän olo ja tasapainon voi hankkia ihan itse. Onnellisuus ja hyvinvointi on kuitenkin loppupeleissä ihan oma valinta. 🙂




Moi! Aiheeseen liittyen kysymys, oletko itse huomannut liikunnan ja hormonien vaikutusta ihoon? Itsellä on ollut koko syksyn todella paljon finnejä leuassa ja suun ympärillä, ajattelin että johtuu stressistä. Kuitenkin kuulin että monella kaverillani jotka treenaa samaan tyylin kuin minä on myös samat iho-ongelmat. Heidän mielestään tavoitteellinen treenaaminen olisi aiheuttanut nämä finnit.. Eli aiheuttaako mielestäsi kovaa treenaaminen iho-onglemia?
Moikka! Olen huomannut positiivisen vaikutuksen. Mulla ei ole juuri koskaan mitään näppyjä tai iho-ongelmia liioin, vaikka treenaan ja hikoilen useita tunteja päivittäin. 🙂 Lyösinpä tällaisen otoksen netistä:
”Hormoonien aiheuttamat finnit ilmestyvät posken ja leuan väliin. Stressi ja hormonaaliset muutokset etenkin kuukautisten aikaan saattavat näkyä ikävästi finneinä. Tähän ongelmaan on vain vähän tehtävissä, mutta säännöllisellä urheilulla voi vaikuttaa jonkin verran.
Vatsaongelmat heijastuvat finneinä leuassa. Pidä huolta säännöllisestä liikunnasta sekä lisää ruokavalioosi kuitua päästäksesi ongelmasta eroon.”
Moikka!
Halusin myös tuoda oman vastaukseni tähän kommenttiin, koska luin noin kuukausi sitten Erkki Palviaisen Voima ruokaa! -kirjan, jossa käsiteltiin yhdessä osiossa hormoneita ja niiden toimintaa. Olen itsekin todella kiinnostunut hormonien toiminnasta, ja ”tutkinut” asiaa jonkin verran. Kova aerobinen treeni on kuulema hormonitoiminnalle rankkaa, joten kirjassa Palviainen suositteli jättämään cardion treenaamisen vähemmälle.
Tietysti tässäkin asiassa on monia mielipiteitä sekä myös ihmisiin eri asiat vaikuttavat eri tavallakin. Itse esimerkiksi harrastan _todella_ paljon aerobista, mutta en kuitenkaan kärsi iho-ongelmista. Loppupeleissä minä(kin) olen sitä mieltä, että ruokavaliolla on suurin merkitys!
voikohan e-pillerit olla syy ettei paino putoa vaikka syön ja liikun oikein?
olen nyt syönyt 4 vuotta ja lopettaisin mielelläni jos voisin mutta ilman niitä ei tule kuukautisia… :/
Vaikea sanoa, mutta uskon että ne voivat olla osasyyllisenä tähän. Tarkempi mielipide kannattaa kysyä asiantuntijalta. 🙂
Itse lopetin e-pillereiden käytön viime keväänä ja sen myötä jo valmiiksi hoikasta olemuksestani on tipahtanut pari kiloa pois. En ole siis lisännyt radikaalisti liikunnan määrää tai muuttanut ruokailutottumuksiani, mutta uskon että pillereiden lopettamisen myötä kehosta poistui ylimääräistä nestettä ja kroppa alkoi muutenkin pelaamaan paremmin. Ikävänä seurauksena pillereiden lopettamisesta ihoni meni huonoon kuntoon, ja sen kanssa taistelen edelleen. Iho-ongelmista kärsville vinkkinä vielä, että omalla kohdallani MSM-jauheesta tuntuu olevan apua. Ainon innoittamana kokeilin maidotonta ruovalaiota ja sekin on saattanut hieman auttaa. Seuraavaksi kokeiluun lähtee viljaton ruokavalio 🙂
Olisi mielenkiintoista lukea enemmän nuista e-pillereiden haitoista. Itse olen käyttänyt e-pillereitä jo useamman vuoden, koska kuukautiskivut ovat muuten ihan järkyttävät ja joudun niiden takia olemaan poissa koulusta/töistä. En koe mielialan vaihteluita tms, ja lopettamista olen harkinnut vain mediassa pyörineiden kirjoitusten takia.
En tiedä onko e-pillereistä johtuvaa (luultavasti kuitenkin), mutta minulla ei ole ollut kuukautisvuotoa enää n. kahteen vuoteen. Kouluterveydenhoitaja ja lääkärit eivät usko sen olevan mitenkään haitallista minun keholleni, ja e-pillereiden käyttö vaan johtaa monesti vuodon niukkuuteen tai kokonaan pois jäämiseen. Kuukautisten loppumisen aikaan taisin treenata liikaakin, mutta koskaan en ole ollut alipainoinen, pikemminkin aina vähän hyllyvä 😀 Nykyäänkin olen normaalipainoinen, treenaan järkevämmin kuin koskaan ja omasta mielestäni ruokailunikin ovat suht hyvällä mallilla. Silti kuukautisista ei ole havaintoakaan.
Olisi tosiaan kiva lukea aiheesta enemmän. Tiedän, ettet ole asiantuntija ja ehkä minunkin tulisi googletella aihetta vähän enemmän ja ottaa yhteyttä asiantuntijaan, vaikkakin kaksi edellistä lääkäriä, joiden puheilla olen käynyt, eivät näe e-pillereiden käytössä mitään vikaa.
Heippa. Katsotaas jos saisin kattavamman tekstin raapustettua, tämä on tosiaan mielenkiintoinen aihe, joka varasti askarruttaa myös muita!
Mulla on sama juttu, että e-pillereitä tai muuta hormonaalista ehkäisyä en halua käyttää. Pari vuotta sitten söin e-pillereitä eivätkä ne oikein sopineet kropalleni. Mitä ehkäisyä itse käytät tai ylipäätään suosittelet nuorelle naiselle?
Koen että ehkäisyasiat ovat sen verran henk.koht etten niistä taida sen enempää kommentoida. 🙂
Ehkäisy on ihan arkipäivää ja luonnollista 🙂 itse käytim yaz merkkistä ensimmäiseksi ja mielialavaihteluita ja ärsyisyyttä huomasin. Vaihdettua pillerit nuo stoppasi heti. Sen koommin ei oo ongelmia ollut.. ja hyvin kroppa pelittää 🙂 treenaan about sen 5 kertaa viikossa. Ennen punttia ja siihen päälle aerobiset. Nyt alotin uudetcirvcuit treenit. Tuskaa ja tappoa.. mutta nautinnollista 😀 anyways pointtina se, että tasapaino ja kohtuun niin on se kroppakin silloin hyvässä kunnossa. Itellä tosiaan ei varaa sen kummempiin pillereihin jauhoihin ymsyms.. eli ihan perus ruokaa 3h välein. Perus vitamiinit ja omegat.. paljon vettä.. ei mehua limsaa alkoholia. Ehkä kerran kaks vuodessa. Nuo toimii 🙂
Yksilöitä on, jolle ei yhdistelmäehkäisy tai progestiini ehkäisy sovi, mutta suurin osa n. 90%:lla toimii hyvin. Itse olen käyttänyt pitkään ja käytän vastedeskin. Tässä mm. lista yhdistelmäehkäisyn hyödyistä:
Yhdistelmäpillereiden hyödyt
•Hyvä suoja raskaudelta
•Vähentää ◦kohdunulkoisia raskauksia
◦toiminnallisia munasarjakystia
◦dysfunktionaalisia vuotoja
◦runsaita tai kivuliaita vuotoja
◦premenstruaalitensiota
◦sisäsynnytintulehduksia
◦munasarjasyöpää
◦endometriumsyöpää
◦myoomia
◦mastopatiaa.
•Androgeenituotannon väheneminen
•Säännöllinen kuukautiskierto
•Niukemmat vuodot
•Vuodon ajoittaminen haluttuun vaiheeseen
•Yhdistelmäehkäisyssä pitkää sykliä (2–3 laattaa peräkkäin) voidaan kokeilla vuotoja harvoin haluavalle naiselle.
Haitat:
-sivuvaikutukset (turvotus, mielialanvaihtelut, painonnousu) Tässäkin valmisteiden välillä eroa ja uusi Zoely (jossa luonnollista estrogeeniä) hyvinkin siedetty.
-E-pillereihin liittyy erittäin pieni valtimoveritulppariski, joka on 1.5–2-kertainen e-pillereitä käyttämättömiin verrattuna. Siinä ei ole eroa valmisteiden välillä.
Toki tämä ei ole kaiken kattava lista, mutta kommentiksi, ettei kaikkea kannata purematta niellä.
Totta puhut, löytyy sekä hyötyjä että haittoja. Tämähän oli vain oma mielipiteeni, miten minä tahdon toimia. 🙂
Aino tän kommentin ei oo millään lailla tarkotus dissata sun blogia tai tätä tekstiä, kirjotat hyvin ja asiaa 🙂
pakko silti ottaa kantaa tuohon e-pillereiden riskittömyyteen, kun ite sain laskimoveritulpan pillereistä, joita olin syöny yli 3 vuotta ja ne sopi muuten aivan loistavasti. mittään muuta riskitekijää veritulpan suhteen ei ollu ja samoista pillereistä myös yhtä liikunnallinen ja terveelliset elämäntavat omaava kaverini sai myös tulpan. veritulppa ei kummiskaan oo leikin asia ja sen jälkeen saa loppuelämäks kiellon käyttää hormonaalista ehkäsyä.
Mä en kyllä pillereistä luovu. Menkat on ”ihanat” ja se on mielestäni paras ehkäisykeino.
Jep, kukin tyylillään. Kaikillehan niistä ei mitään haittaa ole 🙂
Hei naiset ja Aino!
Lukekaa seuraava blogikirjoitus, se on kirjoitettu ruotsiksi kyllä, mutta toivottavasti ymmärrätte jotakin 🙂 Kyse on kehon lämmön mittaamisesta ja sen käyttäminen ehkäisykeinona. Mitataan aaumisin kehon lämpötila ja laitetaan lämpötila appiin, jolloin appi kertoo, voitko harrastaa seksiä ilman ehkäisyä (kortsua) vai ei. Itse en ole kokeillut mutta aion ehdottomasti kokeilla jossain vaiheessa! 🙂
http://blondinbella.se/2014/08/aldrig-mer-p-piller/
Täytyypä lukaista 🙂
On tossa varmaan jotakin perää, mutta en kyllä lähtis luottamaan sataprosenttisesti. Pikemminkin käyttäisin tota jos haluaisin tulla raskaaksi..
No mut lue ainakin ensin aiheesta ja mieti sen jälkeen 🙂 nettisivun mukaan 99,9 % luotettava!
https://www.naturalcycles.com/?locale=sv#!ncprevention
Hei! Ajattelin vain kysyä että miten kätevä tuo kone on jolla teet aamuisin smoothiet?:) Itekki oon miettiny tommosen ostamista, mut en tiiä mikä ois sitten hyvä, ei millään romulla tee mtn 😀 Ja samalla tässä että onko smoothie laihduttajalle miten hyvä aamupala, mistä revin siihen ne protskut ja minkä verran aamuisin ois hyvä?:) Ja samalla oon miettiny että voisin kokeillaa jättää maitotuotteet joksikin aikaa ja kokeilla parantuisiko iho, niin millä voisin korvata ne hyvin? Kun aamuisin tykkään syödä yleensä rahkaa tai puuroa raejuuston kanssa:D Siinäkin mielessä vois tuo smoothie olla hyvä vaihtoehto että iho sais ravintoo 🙂 Ja vielä että miten teet nuo parsa-, kukkakaali yms muusit? Ne näyttää tosi hyviltä!:)
Moi! Se on nimeltään ”smoothie twister” niitä saa ainakin citymarketeista parilla kympillä! Smoothie sopii myös laihduttajalle tottakai. Itse käytän proteiininlähteenä heraisolaattia, mutta sekaanhan voi laittaa muitakin proteiinijauhoja tai esim. siemeniä. Vihannesmuusit teen niin että keitän vihannekset ja muusaan ne sauvasekoittimella. Lorautan sekaan ihan vähän mantelijuomaa ja reilusti mausteita. 🙂
Hei Ansku ja muut,
Nyt oli pakko kommentoida kun tuli puheeksi tuo lämpötilan mittaaminen aamuisin. Minä käytän juurikin sitä menetelmää nyykään. Enkä siis ole omin päin vain mittailut lämpötiloja, vaan käytän tähän suunniteltua laitetta. Tässä linkki tuotteeseen jonka hankin noin vuosi sitten:
http://www.lady-comp.fi/?gclid=CMaQ5fjIp8ICFQH4cgodgy8ASA
Käytin e-pillereita n. 7 vuotta kunnes päätin lopettaa. Halusin kokeilla minkälaista elämä olisi ilman pillereitä ja halusin, että kehoni voisi toimia ”normalisti”. No ihan helposti tämä ei käynyt, koska kroppani palautui pillereiden syömisestä vasta lähes 10 kk niiden lopettamisen jälkeen. Meni siis lähes vuosi, että hormonitoimintani palasi normaaliksi ja kuukausitiskierto käynnistyi. (En olisi ikinä uskonut, että näin voi käydä! Samalla olin entistä helpottuneempi että lopetin pillereiden syömisen)
Otin sitten tosiaan käyttööni tuon Lady-Comp laitteen ja se on toiminut hyvin! Sen toiminta perustuu tieteelliseen tutkimukseen eikä mihinkään huuhaahan, niinkuin voisi ensin kuvitella. Selvitin laitteen toimintaperiaatteen ja taustat huolellisesti ennen ostopäätöksen tekemistä ja tosiaan se on toiminut hyvin minulla.
E-pillerit toki ovat todella luotettava ehkäisykeino ja varmasti vieläkin luotettavampi kuin tämä Lady-Comp, mutta olen itse sellaisessa tilanteessa, että jos tulisin ”vahingossa” raskaaksi niin se ei maailmaani kaataisi – lasten hankinta on kuitenkin lähitulevaisuudessa ajankohtaista. Toistaiseksi on kuitenkin toiminut erinomaisesti tuo laite 🙂
Hei, Aino. Sie sitte ossaat löytää aiheita, joista saa aina jotakin hyötyä itselle. Kirjoitat tosi monipuolisesti ja käytät aikaa blogiteksteihin selkeästi paljon. On kiva, että näkyy noita lähteitä ni voi sitten itsekkin kattoo niistä lisää. Oot kyllä huikea vinkkien antaja, kiitos!
Hyvä aihe ja kirjoitus!
Itse koen pms-ilmiön suurimpana huijauksena ikinä; se onkin pahimmillaan 30-40-vuotiailla naisilla, ja todellakin tuntuu lähes vievän työkyvyn ja hulluuden partaalle kuukausittain…
Haluaisin nostaa esiin e-pillereiden huonoista puolista vielä ympäristövaikutukset; jätevesien mukana vesistöön pääsevät estrogeenit tekee vesieliöistä naaraita, ja sekoittaa ekologiaa muutenkin (ja kertyy ennen pitkää ravintoketjun huipulle, eli takaisin ihmisiin).
Kiitos vinkeistä hormonien kanssa elämiseen 🙂
Kyllä niihin vesistöihin pääsee niin paljon muutakin paskaa, että e-pillerit on aika pieni osuus siitä..
Heh, tämä nyt ei varmaan ole se foorumi, missä asiasta kovin pitkästi kannattaa keskustella, mutta Maija en ymmärrä logiikkaasi? Siis joku varastaa, niin kuka tahansa saa tehdä niin? Kaikki mikä ei ole erikseen kiellettyä on sallittua? Voin kertoa, että tulevaisuudessa e-pillerijäämätkin on EU-lainsäädännön myötä pakko poistaa jätevesistä ja poistaminen maksaa huomattavasti enemmän kuin aineiden pääsyn estäminen vesistöön. Koskee myös kaikkea muuta ympäristön pilaamista, paskan putsaaminen on aina kalliimpaa kuin ennakointi.
Näin aborttipolilla, neuvolassa, ja gynekologialla toimineen lääkärin vinkkelistä haluaisin muistuttaa, että kehonlämpötilan mittaus on ihan ok ehkäisykeino, jos raskaus ei ole katastrofi (kuten Milla yllä mainitsee). Samaan kategoriaan uppoaa keskeytetty yhdyntä, muut ”varmojen päivien” metodit (ja kondomi – epävarma kuin mikä).
Raskaus on naiselle paljon suurempi riskitila esim veritulppien suhteen kuin pillerit missään vaiheessa. Kohonnut veritulppariski liittyy erityisesti hormonaalisen ehkäisyn aloitukseen – mikäli jollakulla on nyt sopivaksi kokemansa ehkäisy, vihoviimeinen virhe on lopettaa se kauhuissaan lehdistä/blogeista haittoja luettua, ja sitten ns. pamahtaa paksuksi, jolloin sitä riskiryhmää vasta onkin.
Suosittelen aika varovaisia sanankäänteitä puhuttaessa naisen endokrinologiasta (ja ehkäisystä) – aihe on oikeasti todella monimutkainen ja monipolvinen! Yksinkertaistetut heitot ovat useimmiten totaalisen väärin ja pahimmillaan vahingollisia, kun nämä sitten otetaan ns. totuutena.
Mukava blogi muuten, mutta nyt särähti korvaan jokseenkin asiantuntematon hormonaalisten yhteyksien heittely, pahoittelut jos tämä kommentti kuulostaa liian nillitykseltä, ei ole tarkoitus sellainen olla 🙂
Moikka! Kiitos infosta 🙂 En tosiaan tekstissä ottanut tätä e-pilleri asiaa sen kummemmin esiin, kuin kertomalla mitä mieltä olen itse asiasta. En siis halua käyttää hormonaalista ehkäisyä, vaikka se minulle tai muille sopisikin. Tämä oli siis vain puhdas mielipide, eikä mitään faktaa.
Tällaiset asiat herättävät aina paljon eriäviäkin mielipiteitä, koska asiasta ollaan montaa eri mieltä. Mun mielestä on kuitenkin kiva kuulla mielipiteitä, vaikka tämä keskustelu kääntyikin e-pillereihin ja ehkäisyyn, joka ei oikeastaan ollut edes tekstin pointti. 😀
Komppaan!
E-pillereillä ym on monia tutkittuja hyötyjä, mutta valitettavasti niitä haittojakin. Toisille jo ensimmäiset pillerit sopivat kuin unelma ja toinen taas käy kaikki mahdolliset ehkäisyvaihtoehdot läpi eikä mikään sovi. Siksi en lähtisi täällä tekemään mitään tarkempaa postausta e-pillereistä ym tai suosittelemaan ehkäisytapaa muille, kuten joku toivoi. Näissäkin asioissa jokainen on todellakin yksilö eikä asioita voi mitenkään yleistää, ei edes ammattilainen. Ja vaikka teksti olisi miten omiin mielipiteisiin pohjautuvaa, niin valitettavasti joku aina ottaa tekstin faktana. E-pillerit ym on kuitenkin lääkkeitä ja mielestäni niistä ei pitäisi kenenkään maallikon kirjoitella infotekstejä. Työssäni on tullut niin valitettavan monet kerrat huomattua mikä vaikutus medialla on.
Ja tämän ei tosiaankaan ollut tarkoitus olla negatiivista palautetta. 🙂 Loistava blogi muuten, olen vakkarilukijasi!
… ja kerrotaan nyt ne omatkin kokemukset vielä ihan esimerkkinä miten ammattilainenkaan ei voi ennustaa oman kroppansa käyttäytymistä. Useamman vuoden ehkäisyrenkaan/e-pillereiden käytön loppuvaiheessa alkoi mieliala heittelemään niin usein, että päätin jättää pillerit pois. Muuten e-pillerit sopivat loistavasti ja olisin muuten niitä jatkanutkin. Mieliala parani ja muutenkaan ei ollut alkuun mitään ongelmaa, mutta noin puoli vuotta lopettamisen jälkeen iho alkoi puskea finnejä ja nyt se on oireillut välillä enemmän ja välillä vähemmän noin vuoden päivät. Harmillista tämä oli myös siksi, että edes teini-iässä minulla ei ollut iho-ongelmia ja nyt vajaa kolmikymppisenä on 😀 Järkevintä olisi ollut varmasti vaihtaa johonkin toiseen valmisteeseen suoraan ja toivoa, että iho-ongelmia ei olisi tullut, mutta eipä sitä ammattilainenkaan aina osaa ajatella järjellä loppuun asti saati sitten ennustaa, miten edes oma kroppa käyttäytyy! 🙂
-Farmaseutti
Niin, komppasin siis lekurin tekstiä 😀
Näinpä! Ei kaikki ajattele sinun kirjoittavan vain omia mielipiteitäsi varsinkin kun muutoin postauksessasi on paljon ”tietoa” hormonitoiminnasta. Jätetään nämä asiat oikeille ammattilaisille, kenellä on tietotaitoa ja käytännön kokemusta asiasta enempi. Olen lukenut blogiasi jo jonkun aikaa, mutta viime aikainen muutos ”terveysvalistus blogin ”suuntaan kismittää.. Enemmän urheilu postauksia, kun se on ymmärtääkseni sinun ammattitaitoa?!
Hei! Tarkoitatko tuota lyhyttä kuvausta e-pillereistä? Sama ”varoitus” mahdollisista haittavaikutuksista lukee myös pilleripaketin takana. Muuten vain kirjoitin, että itse en tahdo käyttää pillereitä. Tarkoitus ei ole valistaa tai syyllistää, vaan ottaa esiin aiheita jotka ovat ainakin omasta mielestäni mielenkiintoisia. Pyrin sekoittelemaan aiheita terveyden, ravinnon ja sen treenin ympärillä. Oot oikeessa että treenijuttuja voisi olla hieman enemmän. Viime aikoina ei vaan ole ollut ideoita jostain syystä. 🙂
Moi!
Jos nyt ei liian henk.koht. kysymyksiin mene, niin haluaisin kysyä onko sulla ollut koskaan ongelmia kuukautiskierron kanssa? Siis että onko menkat jääneet pois treenaamisen takia? Olettaisin, että sulla on aika pieni rasvaprosentti, ainakin kuvista päätellen. Itselläni on anoreksia tausta, ja tällä hetkellä lähes normaalipainossa odottelen menkkojen käynnistymistä. Pelkään kuitenkin etteivät ne ala vaikka paino nousisi normaaliin, sillä treenaan tällä hetkellä lähes päivittäin…
Moi! On mulla joskus ollut kausia että menkat on jääneet pois, tämä oli kuitenkin silloin kun tietoisesti söin liian vähän + treenasin paljon. Nykyään treenaan edelleen paljon, mutta kiinnitän tosi paljon huomiota ravintoon ja siihen että saan kaikki tarvittavat ravintoaineet, joten ongelmia ei ole ollut pitkiin aikoihin. 🙂
Oon kyllä ollut myös tosi kiinnostunut viime aikoina hormonien vaikutuksista kehoon ja oon harkinnut ostaa aihetta koskevan kirjan ja nyt se täytyy varmaankin ostaa (tai pyytää joulupukilta :D). Onko sulla tuo lähteenä käytetty kirja tai joku muu? Tai suositteletko jotain ? 🙂
Monet on kehunu tota Kaisa Jaakkolan hormonitasapaino kirjaa. Oon itekin monesti miettinyt, että pitäis hommata se. Ehkä voitais molemmat toivoo pukilta? 😀
Ehdottomasti! 😀
Itselläni on kokemusta sekä e-,että minipillereistä. Olen kokeillut myös Lady Compin edeltäjää Persona laitetta sekä ehkäisykapselia. Itse en ole huomannut suurta eroa olossa hormoneilla tai ilman. Nykyään syön minipillereitä endometrioosin ja migreenin takia, eikä kuukautisia tule ollenkaan 🙂
Kiitos Aino, että tartuit tähän aiheeseen 🙂
Itse olen elänyt menkatonta elämää jo useamman vuoden, jonka aikana olen oppinut yhtä sun toista syömisestä, liikunnasta ja omasta kehostani. Menkat loppuivat laihduttuani useamman kilon. Syy silloin oli liian vähäisessä ravinnossa. Ruoan määrää ja laatua lisättyäni hurjasti sain myös luonnollisesti laihdutut kilot takaisin. Treenin myötä kroppa on kiloista huolimatta onneksi eri näköinen kuin alkutilanteessa. Nykyään ruokavalioni on mielestäni hyvällä mallilla (tällä hetkellä olen ihan koukussa juuresmuuseihin kiitos sinun. pakko tehdä sellainen lähes joka lounaan/päivällisen lisukkeeksi :D) Kaiken järjen mukaan menkkojen olisi pitänyt palautua jo ajat sitten, mutta niin ei kuitenkaan käynyt (lukuunottamatta keltarauhashormonikuuria).
Lääkärin mukaan nyt pitäisi vähentää treenimääriä, koska todennäköisimmin mulla on kortisolitasot niin korkealla. Olen muuten huomannut, että vatsaani on alkanut myös herkemmin kertyä rasvaa. Ja nimenomaan vatsaan navan seudulle. Jenkkakahvoista ei sentään thank god ole tietoa 😀
Nämä hormonijutut ovat niin yksilöllisiä. Itsekin olen koko elämäni liikkunut (lukuunottamatta yläaste/lukioaikana yhtä ajanjaksoa), mutta nykyiseen elämäntyyliini kuuluva viikoittainen korkea intensiteetin liikunta on minun kropalleni varmaankin liian kuluttavaa. Omat treenini koostuvat pitkälti juoksusta ja lesmills-tunneista (kuntosalia kausittain :D) Aikaisemin tapana oli treenata noin 6-8/h viikko, joka on monelle normaali, mutta näköjään minulle liikaa. Tähän tahtiin olen treenannut jo useamman vuoden ja luulisi kroppani jo tottuneen siihen. Ajoittain tuntuu jopa katkeralta, että miksi minun kroppani ei voi toimia normaalisti. Kuitenkin, nyt olen vaihtanut parit attackit hotjoogaan/balanceen, vähentänyt kahvinjuontia ja yrittänyt parhaani mukaan olla stressaamatta mistään. Toivon, että tilanne korjaantuisi ja hormonitoiminta alkaisi taas vuosien jälkeen toimimaan.
Moikka Aino 🙂
Olisin halunnut kysyä tämän kyseisen postauksen lähteistä sinulta. Onko kaikki teoreettinen tieto tuosta yhdestä ko. kirjasta? Jos on niin ihan mielenkiinnosta kysyisin että osaatko sanoa pohjaako kirjoittaja tietoaan tutkimuksiin? Mielenkiintoisia väittämiä jotka sai ihan uteliaaksi asiaa kohtaan, kun tälläkin hetkellä hermoston ja hormonitoiminnan biologiasta koulussa luen 🙂
..vielä täydennän: lähinnä siis koskien mm. ruokavalion ja hormonaalisen toiminnan yhteyttä!
Moro Laura! Tuo kohta missä oli rasvan kerääntymisestä eri kehon osiin on tästä Hormonitasapaino kirjasta lähtöisin. Tutkiskein vähän asiaa ja lösyin seuraavan otteen ”Kirjassa esitellään helppotajuisia ja tieteelliseen tutkimukseen perustuvia ohjeita, kuinka hormonitasapainolla voi vaikuttaa painonhallintaan ja lisätä kehon ja mielen hyvinvointia.”
🙂